Fake newsy w mediach społecznościowych utrudniają szczepienia w Papui-Nowej Gwinei

Fake newsy w mediach społecznościowych utrudniają szczepienia w Papui-Nowej Gwinei

356

 

  • Panuje zgoda co do tego, że rzeczywista liczba zakażeń w Papui-Nowej Gwinei jest znacznie wyższa, co jest ukryte przez małą zdolność testowania i inne trudności logistyczne.
  • Połączenie wydarzeń politycznych, pogrzebów, świąt i wznowienia szkół doprowadziło do „ciągłego przenoszenia wirusa” – powiedział William Pomat, dyrektor Instytutu Badań Medycznych PNG.

Według kontrolera PNG Covid-19, wiele osób waha się przed szczepieniem z powodu rozpowszechniania fałszywych informacji o szczepionkach, nawet w okresie gdy liczba przypadków koronawirusa rośnie.

Według wspólnego raportu Światowej Organizacji Zdrowia i krajowego departamentu zdrowia PNG w kraju odnotowano 1730 przypadków i 12 zgonów w okresie od 29 marca do 4 kwietnia.

Przypadki infekcji odnotowały nowy wzrost w lutym, a PNG zgłosiło do tej pory 7839 przypadków, jak pokazują dane z Johns Hopkins University. Jednak panuje zgoda co do tego, że rzeczywista liczba jest znacznie wyższa, co jest związane ze słabymi możliwościami testowania i innymi trudnościami logistycznymi.

„Zostaliśmy uśpieni w swego rodzaju samozadowoleniu, fałszywym poczuciu bezpieczeństwa, którego się obawialiśmy podczas tej pierwszej fali” – powiedział Willowi Koulourisowi z CNBC David Manning, krajowy kontroler ds. Reagowania na pandemię Covid-19 w PNG .

Położona na północ od Australii Papua Nowa Gwinea jest krajem wyspiarskim, który jest silnie zalesiony i liczy mniej niż 9 milionów ludzi.

Najwięcej zgłoszonych przypadków odnotowano w National Capital District, w której znajduje się stolica PNG, Port Moresby, a za nią plasuje się zachodnia prowincja, w której rośnie również wskaźnik infekcji.

„Połączenie wydarzeń – pogrzebów, wakacji i wznowienia szkół – doprowadziło do „ciągłej transmisji wirusa”- powiedział w zeszłym tygodniu w rozmowie z CNBC William Pomat, dyrektor Instytutu Badań Medycznych PNG.

Tak zwany „nacjonalizm szczepionkowy ” utrudnił małym, rozwijającym się krajom, takim jak PNG, dostęp do szczepionek w celu zaszczepienia ich populacji. Wielu z nich polega na międzynarodowej inicjatywie szczepień zwanej Covax, ale podaż szczepionek w ramach tego programu stoi w obliczu opóźnień z Indii, które również walczą o powstrzymanie wzrostu liczby przypadków na swoim terytorium.

W zeszłym tygodniu firma PNG przeprowadziła zbiórkę szczepień, używając około 8 000 dawek szczepionek Covid-19 firmy AstraZeneca, które zostały podarowane przez sąsiednią Australię. Podobno w nadchodzących tygodniach oczekuje się większych transportów z Chin i Indii  Według Manninga, państwo wyspiarskie zaszczepiło do tej pory mniej niż 600 osób, opóźniając tym samym swój harmonogram.

„Oczywiście przypisuje się to wahaniom związanym ze szczepieniami, ale również można to przypisać brakowi świadomości,  na który wpływają informacje o skutkach ubocznych szczepionki i fałszywe wiadomości rozpowszechniane w mediach społecznościowych” – powiedział Manning , dodając, że jest stosunkowo mniej sprzeciwu ze strony sceptyków szczepień na obszarach miejskich.

 

Zwalczanie dezinformacji

Manning powiedział, że Facebook skontaktował się z PNG z pytaniem, w jaki sposób sieć społecznościowa może pomóc zwalczać niektóre rozpowszechniane dezinformacje, ale nie rozwinął szczegółów tej rozmowy.

Facebook rozpoczął w tym tygodniu publiczną kampanię edukacyjną w PNG, aby pomóc użytkownikom dowiedzieć się, jak identyfikować i zwalczać dezinformacje zdrowotne.

„W ramach tej kampanii koncentrujemy się bardziej na zwalczaniu Covid-19 i dezinformacji związanych ze szczepionkami, zapewniając mieszkańcom Papui-Nowej Gwinei możliwość przeanalizowania tego, co widzą w odniesieniu do oficjalnych zasobów zdrowia publicznego” – twierdzi Mia Garlick, dyrektor ds. Polityki publicznej w Australii , Nowa Zelandia i Wyspy Pacyfiku na Facebooku podały w środowym oświadczeniu.

„Ta kampania jest również uzupełnieniem zachęty, którą uruchomiliśmy w Papui Nowej Gwinei w zeszłym tygodniu, aby zapewnić lokalnym użytkownikom wskazówki dotyczące zapobiegania Covid-19” – dodał Garlick.

Przeciążona infrastruktura opieki zdrowotnej

Epidemia powoduje nadmierny nacisk na i tak już słabą infrastrukturę opieki zdrowotnej PNG.

Organizacje międzynarodowe, takie jak Medecins Sans Frontieres (MSF), ostrzegają przed rychłym jej upadkiem. Eksperci stwierdzili, że wielu pracowników służby zdrowia, których jest już niewielu, zapada na Covid-19.

„Jeśli zachorują, nikt nie będzie mógł zajmować się chorymi nie tylko na Covid, ale też na inne choroby” – powiedział Pomat z Instytutu Badań Medycznych.

Wyjaśnił, że testy Covid są wykonywane tylko dla tych, którzy „mogą pojawić się w placówce opieki zdrowotnej, gdy wykazują objawy, oraz tych, którzy zgłaszają się do nich na ochotnika”.

Nawet w takiej sytuacji w szpitalach i placówkach medycznych kończą się komponenty potrzebne do przeprowadzenia tych testów.

Chociaż PNG współpracuje ze swoimi partnerami rozwojowymi, w tym Australią, aby zapewnić dostawę większej liczby zestawów testowych i komponentów, wdrożyła również ostrzejsze ograniczenia społeczne. Na przykład poproszono sklepy o odmowę wstępu osobom nie noszącym masek, podczas gdy podróże między prowincjami są ściśle regulowane.

Manning powiedział, że reakcja na pandemię musi być dostosowana do społeczności przybrzeżnych PNG, a także regionu górskiego, gdzie nawet w najlepszych czasach trudno jest zapewnić opiekę zdrowotną, policję lub usługi rządowe.

„Teraz przenieśliśmy naszą uwagę z odpowiedzi krajowej na odpowiedź prowincji i ściśle współpracujemy z tymi prowincjonalnymi władzami ds. zdrowia, które są obecnie zalewane falami zachorowań” – powiedział.