Fake-newsy i zdjęcia z Holokaustu: antyszczepionkowcy na całym świecie celują w Izrael

Fake-newsy i zdjęcia z Holokaustu: antyszczepionkowcy na całym świecie celują w Izrael

441

Dzięki sukcesowi szczepionek i programowi zielonego paszportu, Izrael znajduje się w centrum starych i nowych teorii spiskowych pochodzących od aktywistów antyszczepionkowych.

Ponieważ Izrael przyciąga międzynarodową uwagę w związku z sukcesem szczepionek na COVID, a polityka kraju dokumentowania szczepień paszportami szczepionkowymi pozwoliła na coś przypominającego powrót do normalnego życia, działacze antyszczepionkowi zwrócili na ten kraj szczególną uwagę.

Podczas gdy we własnych krajach walczą przeciwko obostrzeniom, kampaniom szczepień, a ostatnio wdrażaniu paszportów szczepionek we własnych krajach, aktywiści antyszczepionkowi zwrócili się ku nowoczesnej broni fałszywych wiadomości, aby zniekształcić postrzeganie doświadczenia Izraela.

Jedną z nowych strategii jest zasypywanie Internetu fałszywymi informacjami dotyczącymi wyników izraelskiej kampanii szczepień i wprowadzenia programu paszportów szczepień. Paszport szczepionkowy umożliwia zaszczepionym Izraelczykom dostęp do jadalni, wydarzeń kulturalnych i sportowych, klubów nocnych, siłowni i nie tylko.

Izrael jest również coraz częściej włączany do istniejących teorii spiskowych COVID. Niektórzy wplątują kraj w globalny spisek dotyczący szczepionek, mający na celu wyolbrzymienie skuteczności i ukrycie skutków ubocznych i śmierci spowodowanych szczepionkami. Chociaż ataki ograniczają się głównie do aktywności online, niektóre przedostały się również do mediów głównego nurtu.

Wśród sceptyków wybitny jest autor Alex Berenson. Popularny gość znanych programów Fox News, takich jak „ The Tucker Carlson Show ”, autor „Unreported Truths on COVID-19 and Lockdowns” wielokrotnie zapewniał, że szczepionki nie są tak skuteczne ani tak bezpieczne, jak donosi Izrael.

W ciągu pierwszych kilku miesięcy od wprowadzenia szczepionek w Izraelu Berenson publikował na Twitterze twierdzenia, że kampania szczepień na dużą skalę wydaje się nie mieć wpływu na infekcje i poważne choroby. Gdy wskaźniki zakażeń koronawirusem zaczęły dramatycznie spadać wraz ze wzrostem odsetka zaszczepionych Izraelczyków, Berenson zmienił swoją retorykę, przerzucając uwagę ze skuteczności na bezpieczeństwo. Zasugerował  nie przedstawiając na to żadnych dowodów, że choroby i śmierć wynikające ze szczepienia COVID są tuszowane przez władze Izraela. Berenson przeniósł te twierdzenia również poza Twitter, na fale radiowe Fox News.

W programie Laury Ingraham „The Ingraham Angle” Berenson zapewnił, że szczepionki „nie są w 95% skuteczne i że to całkiem jasne na podstawie danych pochodzących z Izraela”.  W programie Carlsona w zeszłym miesiącu Berenson powiedział, że wierzy, iż Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom „bardzo się obawia, że ​​będą przypadki szczepień, zachorowań lub śmierci, jak to miało miejsce w Izraelu.”

Prof. Eran Segal, biolog obliczeniowy z Weizmann Institute of Science w Rehovot, uważnie śledzi pandemię i twierdzi, że twierdzenia Berenson są bezpodstawne. „Dowody dotyczące skuteczności są przytłaczające. Nie ma żadnego innego wyjaśnienia tego, co dzieje się w Izraelu poza szczepieniami ”– mówi.

Wspomina, że ​​sceptycy, tacy jak Berenson, poddają w wątpliwość skuteczność szczepionek po tym, jak Izrael zaczął szczepić obywateli w wieku powyżej 60 lat pod koniec grudnia, a liczba COVID zaczęła spadać kilka miesięcy później. „Mówili wtedy:„ OK, liczby spadają na całym świecie – to nie szczepionki są odpowiedzialne ”.

Ale w ostatnich tygodniach w dużej części Europy i reszty świata ponownie wzrosła liczba infekcji, hospitalizacji i zgonów, podczas gdy statystyki Izraela spadły po zaszczepieniu ponad połowy jego dorosłej populacji.

Jeszcze bardziej przekonujący dla Segala jest fakt, że spadek liczby hospitalizacji i zgonów nastąpił dokładnie zgodnie z harmonogramem szczepień. „Najpierw nastąpił spadek liczby osób w wieku powyżej 60 lat, potem w wieku powyżej 50 lat, a następnie osób młodszych” – mówi. „Teraz jesteśmy w punkcie, w którym mamy stosunkowo niewiele osób w kraju, które nie zostały zaszczepione, zwłaszcza osób starszych. Widzimy, że od 80 do 90 procent naszych pozostałych krytycznie chorych pacjentów z COVID pochodzi z tej bardzo małej grupy ”.

Jedno z przeprowadzonych badań potwierdza jego twierdzenia. Badania przeprowadzone przez Maccabi Health Services i Technion w zeszłym miesiącu wykazały, że od początku wprowadzenia szczepionek na rynek odnotowano 96% mniej przypadków , 90% mniej nowych krytycznie chorych pacjentów codziennie i 85% mniej zgonów.

Co do zarzutów krążących w internetowych kręgach antyszczepionkowych, że Izrael w jakiś sposób ukrywa dane, aby ukryć niepożądane skutki wywołane szczepionkami, Segal mówi, że te oskarżenia nie mają w ogóle podstaw. „Dane są dostępne, a dowody są przytłaczające. Jeśli są jakieś opóźnienia, są one spowodowane wyłącznie problemami technicznymi. ”

Paszporty szczepionkowe stały się politycznym gorącym ziemniakiem w wielu krajach, ponieważ krytycy postrzegają je jako inwazyjne i dyskryminujące. Aby wzmocnić to twierdzenie, oskarżają, że Izrael – pionier w używaniu paszportów szczepionek w celu umożliwienia wstępu na duże zgromadzenia – stał się społeczeństwem „dwupoziomowym”, które zamieniło niezaszczepione osoby w obywateli drugiej kategorii pozbawionych praw i gnębiony przez rząd.

Globalne badanie zainicjowane przez koalicję instytucji badawczych, w tym Stanford i NYU, miało na celu „wykrywanie, analizowanie i reagowanie na incydenty dezinformacji o szczepionkach COVID-19 w ekosystemach online”. W swoim najnowszym raporcie zauważa, że ​​znaczna część propagandy dotyczącej izraelskiego programu paszportów szczepionkowych uderza w niewątpliwie antysemicki akord.

Raport stwierdza, że na skrajnie prawicowych kanałach aplikacji Telegram  ​​„artykuły i treści wideo wspominające o Zielonej Karcie były udostępniane przez użytkowników należących do antysemickich kanałów Telegram w ramach narracji, która twierdzi, że szczepionka COVID-19 jest częścią o „żydowskim spisku” przeciwko „Gojom” ”.

W tych treściach szerzą się obrazy Holokaustu. Raport mówi, że na platformach mediów społecznościowych „narracje forsowane przez społeczności antyszczepionkowe i konspiracyjne opisujące obecną chwilę jako okres„ przed Holokaustem”, w którym osoby niezaszczepione będą obywatelami drugiej kategorii i celem prześladowań, podobnie jak Żydzi ludzi podczas Holokaustu i II wojny światowej. Zasadniczo grupy te mogą wykorzystać widmo „paszportów szczepionkowych”, aby stworzyć wrażenie, że prawa i wolności zostaną odebrane, łącząc te roszczenia z historycznymi przykładami pozbawienia praw, których ofiarą padł naród żydowski podczas II wojny światowej ”.

Ograniczenia dotyczące niezaszczepionych Izraelczyków są fałszywie przedstawiane w tym celu.  Angielskojęzyczne konto na Twitterze Freedom Israel, które twierdzi, że jest „organizacją oddolną, która rozpoczęła działalność z powodu nieproporcjonalnych środków podjętych przez kraj w odpowiedzi na pandemię COVID-19” i zostało wypromowane na cały świat, wykorzystało spreparowane zdjęcia do zilustrować ten rzekomy ucisk.

Administrator konta zamieścił na Twitterze zdjęcie tablic w kształcie krzeseł na plażach w Tel Awiwie, na których gmina zachęca do szczepień. Hebrajska reklama brzmi: „Zaszczep się teraz w Tel Awiwie!”, a identyczny znak zawiera błędne tłumaczenie spreparowane w Photoshopie: „Zarezerwowane tylko dla osób zaszczepionych”. Post sugerował, że te tablice były rzeczywistymi krzesłami i tylko osoby zaszczepione mają do nich dostęp. W przeddzień izraelskiego Dnia Pamięci o Holokauście na koncie opublikowano na YouTube film przedstawiający izraelską kampanię szczepień jako coś podobnego do działań nazistów i twierdząc, że kraj ten stworzył „znienawidzoną podklasę” niezaszczepionych.

Wśród tych, którzy retweetują Freedom Israel, jest niegdyś szanowana żydowska feministka dr Naomi Wolf, która stała się jednym z najbardziej znanych przeciwników maseczek, lockdownu, a teraz szczepionek. Zaciekle walczy z propozycjami przepisów dotyczących paszportów szczepionkowych w Stanach Zjednoczonych, określając je jako śliskie zbocze do totalitaryzmu i ucisku.

W ciągu czterech miesięcy paszporty szczepionek zmieniły Izrael w społeczeństwo zamknięte, zniszczyły organizacje społeczeństwa obywatelskiego, stworzyły system apartheidu, a aktywiści, obrońcy i krytycy systemu w Izraelu mówią, że są obserwowani pod kątem 360 stopni, 24 godziny na dobę i wykluczeni ze społeczeństwa ”– ostrzega Wolf w filmie na YouTube.

Przewidując dystopijną przyszłość Wielkiego Brata, jeśli podobne programy zostaną przyjęte w Stanach Zjednoczonych, mówi, że „aplikacja będzie wiedzieć”, kim są przeciwnicy szczepionek i wykorzysta te informacje, aby śledzić ich i zakłócić ich możliwości do organizowania protestów. „To już się dzieje. To właśnie widzieliśmy w Izraelu. Został użyty nie tylko do zidentyfikowania, kto został zaszczepiony, a kto nie, ale do śledzenia dysydentów i uciszania sprzeciwu i krytyki ”.

Twierdzenia Wolf są ewidentnie fałszywe. Oficjalna aplikacja Ministerstwa Zdrowia to tylko jeden sposób na wyświetlenie zielonego paszportu; nikt nie musi go pobierać. Każdy zaszczepiony Izraelczyk otrzymuje również świadectwo szczepienia z kodem QR i krajowym numerem identyfikacyjnym posiadacza, które można wydrukować, nosić w kieszeni i eksponować. Dostęp do niego można również uzyskać za pomocą smartfona i komputera.

W istocie organizacje działające na rzecz wolności obywatelskich w Izraelu wyraziły obawy dotyczące potencjalnego nadużycia lub nadużywania paszportów szczepionek. Walczą z przepisami, które umożliwiałyby przekazywanie informacji o szczepieniach organom publicznym i pracodawcom bez zgody. Debaty toczą się w sądzie i poza sądem – tak jak w pozostałej części świata – na temat tego, czy nauczyciele powinni mieć dowód szczepienia, aby powrócić do sal lekcyjnych i czy studenci uniwersytetów bez zielonych przepustek zostaną wpuszczeni na zajęcia.

Jednak ta rzeczywistość w ogóle nie przypomina czegoś w rodzaju totalitarnego ucisku, jaki opisuje Wolf i inni krytycy. Rzecznik Facebooka powiedział, że sieć społecznościowa potroiła liczbę osób pracujących nad zwalczaniem dezinformacji na temat koronawirusa, przeglądając treści 24 godziny na dobę w ponad 50 językach, w tym hebrajskim. Rzecznik YouTube powiedział, że platforma usunęła ze swojej platformy ponad 850 000 filmów w celu rozpowszechniania „niebezpiecznych lub wprowadzających w błąd” informacji dotyczących COVID.